1933. augusztus 2-án rendkívüli esemény vette kezdetét Gödöllőn. 54 nemzetből több mint 25 ezren sereglettek a földkerekség cserkészeinek találkozójára. A gödöllői világdzsemborin maga az alapító, az akkor 76 esztendős Robert Baden-Powell, a világ főcserkésze is ott táborozott. Így méltatta a magyar szervezőket: „Hálát adok Istennek, hogy megérhettem ezt a Jamboree-t, számomra a legszebbet, mert nem hiszem, hogy ilyen gyönyörű képet látok még valaha is az életben.”
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Cserkészek!
A cserkészet – ahogyan azt Baden-Powell megálmodta – egyedülálló mozgalommá vált. Olyan különleges közösséget teremtett, amelyet az erkölcs és a hűség fémjelez. Hűség a hazához, a hithez és a hagyományokhoz. Teremtett környezetünk, bolygónk élővilágának tisztelete és megbecsülése. A cserkész szellemiség olyan vonzerővel bírt, hogy néhány évvel annak angliai megalapítása után már Magyarországon is hódító útjára indult. Olyannyira, hogy 1933-ban már mi adtunk otthont a világdzsemborinak.
A kezdeti felívelő időszak sajnos megtört. A nyilas diktatúra, majd a szocializmus idején betiltották hazánkban a cserkészetet. Helyette több mint négy évtizeden át az úttörőmozgalmat erőltették rá a fiatalokra. Arra igyekeztek átnevelni őket, hogy legyenek a népköztársaság hű gyermekei, és a kommunista pártot tekintsék a legfőbb hatalomnak. A valódi történelem helyett hamis propagandát terjesztettek. Istent éppúgy tagadták, mint ahogy a külhonban élő több millió magyar létezését is igyekeztek eltitkolni. Ezért merülhetett lassan feledésbe Csíksomlyó kegyhelye, az aracsi pusztatemplom, a borsi Rákóczi-várkastély és Munkács vára. Így lett Szent István ünnepéből új kenyér ünnepe, Jézus születéséből fenyőünnep, a húsvét misztériuma pedig kimerült a sonkaevésben és a locsolkodásban. A mi nemzedékünk számára a cserkészet nem volt választási lehetőség. Magyar cserkészet csupán a nyugati emigrációban maradhatott fenn. Így volt ez egészen 1989-ig.
Az elmúlt bő három évtizedben azonban sorra új és új cserkészcsapatok, őrsök alakulhattak. Azóta magyar cserkészek ezrei erősítették meg fogadalmukkal és életvitelükkel a hitvallást, amit a cserkészek tíz pontja foglal össze. Életük középpontjába állították a keresztény testvériséget és a hazaszeretet. Folytatják azt az utat, amelyen Fekete István író, Sík Sándor papköltő, Csík Ferenc olimpikon, Szent-Györgyi Albert orvos, Sinkovits Imre színész és sokan mások előttük jártak.
Tisztelt ünneplő Cserkész Közösség!
„Tiszta szívből, jó lelkiismeretből és igaz hitből való szeretet.” Zsinórmértékül szolgáló szavak, amelyek a 801. Csillagösvény Cserkészcsapat csapatzászlójának szalagjára felkerültek.
Pál apostol közel kétezer éve üzente ezt tanítványának, Timóteusnak, aki Efezus városának püspöke lett. Pál egy olyan embernek küldött iránymutatást, aki az akkori világ egyik legnagyobb városában hirdette az evangéliumot. Létszükséglete volt a szervezettség, a tudatosság. Mert szembe kellett néznie a kereszténységet gyengítő tévhitekkel, az őt elutasító ellenséges világgal, és akinek mindezek ellenére istápolnia kellett a rábízottakat.
Ti, mai cserkészek sem vagytok feladat híján. Hiszen ma is sokan tagadják a nemzeti öntudat, az Istenbe vetett hit vagy a testvéri szeretet értékeit. A cserkészet őrsei és rajai viszont kiváló közösséget tudnak teremteni, hogy mindezek az értékek ma kibontakozhassanak és megerősödjenek a fiatalok között.
Ti vagytok azok, akik mindennapi jótetteitekkel vonzóvá tudjátok tenni a cserkészetet a többi fiatal számára, ahogyan azt vezetőitek és kortársaitok is teszik cserkészként évek, évtizedek óta, például bevilágítva karácsony ünnepét a betlehemi békeláng fényével, vagy szervezési szolgálatokat vállalva a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson. Tiszteletet adva a Trianon 100. évfordulójára emelt összetartozás emlékművének avatásán. Vagy segítséget nyújtva a Kárpátalján élők és az Ukrajnából érkező menekültek számára, az emberi kapcsolatok építésén és megerősítésén fáradozva.
A gödöllői dzsemborin Baden-Powell búcsúbeszédében a cserkészet lényegéről ezt mondta „A magasztos célok pedig: Isten, Haza és embertársaitok iránti kötelességeitek szívből való teljesítése. A cserkésztörvények betartása. Így mindannyian előmozdítjátok Isten országának az eljövetelét e földön, a béke és jóakarat uralmát az emberek között.” Erre kérte Baden-Powell minden követőjét – farkaskölyöktől öregcserkészig.
Ehhez kívánok sok sikert valamennyi gödi cserkésznek! Jó munkát!